Logo
Logo
Informationen är avsedd för sjukvården
Medicinskt Forum nr 3-06
Tipsa Tyck Till Skriv ut

Salvan som lindrar sommarens plågor

Sommaren står för dörren. En härlig tid som dock ofta medför en del smärtsamma upplevelser som insektsbett, brännskador och skrubbsår. Tipsa gärna era patienter om att det finns ett effektivt sätt att lindra dessa plågor– smärtsalvan Xylocain. En ny marknadsundersökning visar att de som provat Xylocain är mycket nöjda, men att många inte känner till att salvan finns. 

En marknadsundersökning med cirka 400 personer i åldrarna 20–64 år har jämfört Xylocain med andra preparat inom samma användningsområde. Av dessa är dock Xylocain den enda bedövningssalva som kan lindra smärta. Trots att Xylocain har funnits i många år på Apoteket är det bara drygt hälften av de tillfrågade som känner till den, men av dem som haft möjlighet att testa salvan tycker så många som 92% att den är mycket eller ganska bra [1].

Xylocain har ett flertal användningsområden. Många anser enligt undersökningen att det är en salva som alltid fungerar och som är självklar i husapoteket och vid resor. Främsta skälet till den positiva bilden är att de tillfrågade anser att salvan verkligen fungerar och att det är en så allsidig produkt. Den håller vad den lovar och trollar snabbt bort det onda utan att svida, är några av kommentarerna. Andra uppger att Xylocain är räddaren i nöden när myggorna är som värst under sommaren. Den gör att man slipper klåda och sönderrivna sår blir färre.

Exempel på användningsområden:

  • skrapsår 
  • smärta och klåda vid insektsbett
  • ömmande bröstvårtor i samband med amning
  • skavsår
  • sprickor på fingertopparna
  • stickor i fingrarna
  • skärsår
  • brännskador
  • analsprickor
  • hemorrojder

Fakta

Referenser

1. Studie av Xylocain receptfri smärtstillande salva. AstraZeneca 2006. 

Text: Rehn, Karin
Bild: Joakim Larsson
Nummer: 3-06

Senast uppdaterad den 23 maj 2007

  • Hem
  • Sajtkarta
  • Kontakt

Besök andra webbplatser från AstraZeneca

Mixat

Chansa friskt Chansa friskt

Ett gammalt japanskt ordspråk säger att om du med glädje smakar på något du inte har smakat på tidigare förlänger du ditt liv med 75 dagar. Kanske förklaringen till japanernas höga medellivslängd. Fast man undrar ju vad som händer om man med ett glatt leende stoppar i sig lite arsenik och gamla spetsar.

Dataspelarnas revansch Dataspelarnas revansch

Ungdomar som spelar dataspel dricker mindre alkohol och stressar mindre än de som inte spelar. Det visar en rapport från Ungdomsstyrelsen, där nästan 3 000 ungdomar svarat på frågor. Rapporten tar även död på myten om den tjocka och lata dataspelaren. Ingenting i undersökningen visar att den som spelar mycket rör sig mindre, enligt Sveriges Radios nätsida.


Copyright © Juridiskt ansvar AstraZeneca AB